Kafein Kültür Honduras Caballero Amazonas #2 250gr

480,00 TL
Kargo Ücreti 109,00 TL
44,80 TL'den başlayan taksit seçenekleri
Hızlı Kargo

+ Sepete Ekle

Bu ürün tahmini 1 iş gününde kargoya teslim edilir.

Oldukça iyi bir yıkanmış kahve örneği diyebileceğimiz kaliteki Caballero Amazonas #5; kokuda kurutulmuş meyveler, taze fındık, hafif elma gibi notalarla, lezzette tatlı limon, sarı elma, taze fındık ve ıhlamur gibi orta asidite hafif orta arası gövde ile sizleri karşılıyor olacak.

Yöre: Honduras, Marcala, Chinacla

Üretici: Marysabel Caballero & Moises Herrera

Çiftlik/İstasyon: Caballero Tarlaları

İşlem: Yıkanmış

Varyete: Catuai

Rakım: 1650 m

Hasat: 2022

Tedarikçi: Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları: Tatlı Limon, Sarı Elma, Fındık, Ihlamur

Tadım Puanı: 86,5


Kavurucunun Notları:

Kafein Kültür severler, bizden düzenli nitelikli kahve alıp demleyenler Caballero ailesiyle olan dostluğumuzu biliyordur artık sanıyorum. 😊

Amazonas Caballero kahvesi olarak aldığımız dördüncü lot ve ikinci hasat. Türkiye’de Caballero’ların Natürel kahvelerinin ne kadar çok sevildiğini bilsek de, yıkanmış üretimlerinin lezzet olarak yeri bir başka! Honduras Caballero Amazonas #2 lezzetsel anlamda, geçen yıl ki kardeşi Caballero Lot 5’ten daha kompleks ve daha canlı bir asiditeye sahip.

Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz. (Video)

Caballero 5 ve Caballero Bomba de Fruta’nın hikayesini okuyanlar hatırlayacaktır. Marysabel ve Moises’in aynı bölgede toplamda bir çok çiftliği bulunmakta. Ve bu çiftliklerden ayrı ayrı aldıkları hasatları çiftlik adıyla, tüm çiftliklerinden topladıkları hasatları ise Caballero ismi ve lot isimleriyle satmaktalar. Yeni Caballero kahvesi seçmek için gelen numunelerde Natüreller ve yıkanmışlar vardı. Tüm set içerisinde özellikle kompleksliği ve fincan kalitesiyle ayrışan Caballero Amazonas 5 favorimiz oldu.

Catuai varyeteleri genellikle hafif asiditeleriyle, tatlılıklarıyla bilinse de, bu Catuai klasik bir yıkanmış asidite canlılığına, fincanda berraklığa ve kompleksiteye sahip. Bu sonuç elbette çiftçilerin dikkatli ve kaliteli üretimleri sayesinde gerçekleşiyor.


Kahvenin İşlenmesi:

Yerel toplayıcılar, yalnızca en olgun kirazları seçmek üzere işe alınıyor ve eğitiliyorlar. Toplama sırasında tüm toplayıcılara 2 sepet verilir. Olgun kirazlar için bir sepet ve fazla olgunlaşmış, zarar görmüş ve olgunlaşmamış kahve kirazlarını (ticari kullanım için) koymak için başka bir sepet olmak üzere hasatı iki grupta toplanır. Kahveler toplanıp istasyona getirildikten sonra toplayıcılara toplanılan kiraz kilogramı başına ödeme yapılır.

İşlem: Müsilaj çekirdeğin kısa fermantasyona tabi olması için ayrıştırılır. Daha sonra kahve çekirdekleri parşömenleriyle 12 saat fermente edildikten sonra afrika yıkama teknikleri kullanılarak yıkanır. Bu aşamada havuzda fermantasyon bitirilirken, olgunlaşmamış ve kusurlu çekirdekler su vasıtasıyla ayıklanmaya devam eder. Çekirdekler ilk yıkama bittikten sonra yaklaşık 12 saat akan temiz suda yeniden yıkanırlar.

İşlem bittikten sonra kahveler üstü gölgelikle kapatılmış yükseltilmiş yataklarda çekirdek nemine ve ortam koşullarına bağlı olarak 11 gün ila 20 gün arasında kurutulur.

Oldukça iyi bir yıkanmış kahve örneği diyebileceğimiz kaliteki Caballero Amazonas #5; kokuda kurutulmuş meyveler, taze fındık, hafif elma gibi notalarla, lezzette tatlı limon, sarı elma, taze fındık ve ıhlamur gibi orta asidite hafif orta arası gövde ile sizleri karşılıyor olacak.

Afiyet olsun!

Özellik Detayları
Marka Kafein Kültür
İşlem Yıkanmış
Öğütme Seçeneği Aeropress
Miktar 250gr
Hasat Yılı 2022
Rakım 1650 m
TADIM NOTLARI Tatlı Limon, Sarı Elma, Fındık, Ihlamur
EAN Kodu
Üretici Kodu
SKU Kodu TET21630676425
Yükleniyor...
Yükleniyor...