Direksiyon Seti ve Ekipmanları

Filtrele

Oyuncu ekipmanları denildiği zaman direksiyon setleri, ilk sıralarda kendisine yer bulan gaming ürünleri arasında yer alıyor. Daha gerçekçi bir oyun deneyimini yakalamanızı sağlayan direksiyon seti ve ekipmanları için teknolojinin gelişmesiyle beraber ürün çeşitliliğinin de arttığını söyleyebiliriz. Haliyle ürün seçiminde de artık karar vermek biraz daha zor. Gelin hem bu setleri yakından tanıyalım hem de direksiyon seti alırken nelere dikkat edilir yakından bakalım.

Direksiyon Seti Ekipmanları Nelerdir?

Tam olarak bir setten söz etmemiz için ekipmanların da eksiksiz olmasını bekleriz. Peki bu kategoride hangi ekipmanları sayabiliriz?

Yarış Simitleri

Profesyonel setlerde, farklı yarış simitlerinin kullanabilirsiniz. Ana motor kısmından kolayca ayrılan yarış simitlerinde, farklı özelliklere sahip farklı ürün çeşitleri bulunur. F1 özel direksiyon simitleri ya da gerçek araçların ölçeklenmiş haldeki direksiyon simitleri gibi seçenekleri bulabilirsiniz. Gelbura.com bünyesinde de özellikle yarış direksiyon simitleri konusunda zengin bir ürün çeşitliliğini sunduğumuzu belirtmek isteriz. Bünyemizde, bu alanda kendisini kanıtlamış olan Moza Racing, Simagic gibi markaların özel seri ürünlerini bulabilirsiniz.

Pedal Setleri

Direksiyon setlerinin bir çoğunda, pedal takımlarının da beraberinde geldiğini görürüz. Fakat profesyonel sim racing odaklı setlerde, yine pedal takımları için de farklı alternatifleri değerlendirmek mümkün. Sadece fren ve gazın bulunduğu pedal takımları ya da aralarında debriyajın da yer aldığı tam setleri tercih edebilirsiniz. Burada seçeceğiniz ürün de yine sizin sürüş zevklerinize ve tam olarak nasıl bir deneyim arayışı içerisinde olduğunuza göre değişiklik gösterecektir. Bünyemizde tıpkı yarış simitlerinde olduğu gibi, dünyada ünlü markaların farklı özelliklere sahip pedal setlerini de bulabilirsiniz.

Yarış Aksesuarları

Bu kategoriyi bir tamamlayıcı kategori olarak görebiliriz. Direksiyon setlerinin yanında kullanılacak vites kutusu, el freni, direksiyon açı aparatı, tutucu braketler gibi yardımcı ürünler setlerin tamamlayıcısı olarak gösterilebilir. Burada özellikle vites kutusu ve el frenine dikkat çekmek gerekiyor.

Seçeceğiniz ürüne göre setin içerisinde el freni ve vites kutusu gibi aksesuarları da bulabilirsiniz. Bazı setlerde ise vites kutusu ya da el freni gibi ana aksesuarlar bulunmaz. Bu durumlarda da dışarıdan farklı modelleri almayı tercih edebilirsiniz. Yine bu konuda da Gelbura.com bünyesinde dünyaca ünlü markaların bu alan için özel tasarlanmış farklı seçeneklerini bulabilirsiniz.

Tüm bu parçaları setler için tamamlayıcı ekipmanlar olarak görebiliriz. Peki direksiyon seti alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Şimdi de buna bakalım.

Direksiyon Seti Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Sete karar vermeden önce değerlendireceğiniz belli başlı kriterler olmalı. Bu kriterler en iyi seçimi yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Kısa başlıklar halinde dikkat edilecek olan noktaları değerlendirelim.

Platform Desteği

Platform desteği, en çok önem verilmesi gereken konulardan birisidir. Eğer oyun konsollarında kullanmak adına bir set istiyorsanız, alacağınız setin mutlaka oyun konsolunuz için uyumlu olması gerekiyor.

Bazı setler oyun konsolları için, bazı setler PC için bazı setler de her ikisi için de uyum sunuyor. Burada sizin ihtiyaçlarınızın ne olduğu önemli bir nokta olarak öne çıkacaktır. İlk etapta seçiminizi buna göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Direksiyonun Teknolojisi

Burada iki ayrı kol ayrımı yapabiliriz. Birincisi sim racing ekipmanları olarak da kullanılan gerçekçi bir his veren, 900 derece direksiyon seti veya daha üstü modeller. Bu gibi modellerde genelde gerçekçi bir yarış deneyimi sunulmaya odaklanılır.

Diğer taraftan ikinci kolda ise standart yarış oyunları için değerlendirilen tam profesyonel olmayan, dönüş açıları sınırlı direksiyonları değerlendirebiliriz. Yine burada da setten nasıl bir performans beklediğinize göre seçiminizi yapmanız gerekiyor. Eğer simülasyon seviyesinde bir deneyim elde etmek istiyorsanız, tabii ki daha profesyonel olan dönüş açısı sınırları gerçeğine uygun hazırlanmış modelleri tercih etmenizi öneririz.

Değiştirilebilir Parça Desteği

Değerlendirebileceğiniz bir diğer kriter de bu olabilir. Yukarıda direksiyon simitleri bölümünde söz ettiğimiz gibi, bazı setlerde ek özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Direksiyon simidi size uygun değildir ama değiştirilebilir özelliktedir. Bu durumda direksiyon simidini, farklı bir direksiyon simidi alarak güncelleyebilirsiniz. Motor kısmı bu özelliği destekleyen profesyonel setleri tercih etmek bu konuda da avantaj sağlar.

Daha uzun bir kullanım ömrü sunulduğu gibi ek özelleştirme imkanlarının olması, farklı oyunlara ya da simülasyonlara göre de ihtiyacınızı karşılanmasını sağlayacaktır.

Force Feedback Özelliği

Eğer profesyonel modelleri tercih edecekseniz, mutlaka belli başlı teknolojileri aramalısınız. İşte Force Feedback bu teknolojilerden birisidir. Güç geribildirimi olarak da gösterebileceğimiz bu özellik, oyundaki tepkilerin ve hareketlerin birebir olarak direksiyona yansıtılmasını sağlar. Sürüş deneyimi daha gerçekçi bir hale geldiği gibi, oyunda daha iyi tepkiler vermek de mümkün olacaktır.

Direct Drive Teknolojisi

Yine Force Feedback teknolojisinde olduğu gibi Direct Drive teknolojisi de profesyonel direksiyon setlerinde aranan özellikler arasında yer alıyor. Direct Drive teknolojisinde de motor kısmı doğrudan direksiyon simidine bağlanır. Böylece oyunculara daha gerçekçi ve daha hızlı tepkiler iletilir. Gecikme sürelerinin de en aza inmesi hedef edinir. Söz konusu teknoloji özellikle yarış direksiyonlarında, sık sık tercih edilir. Simülasyon oyunları için düşünüldüğü zaman, önem verilmesi gereken direksiyon teknolojileri arasındadır da diyebiliriz.

Yazılım Desteğinin Durumu

Direksiyon setlerinde fiziksel olarak (direksiyon simidi değişimi gibi) özelleştirmeler yapabileceğinizden söz ettik. Fakat tek özelleştirme kısmı fiziksel olarak yapılan özelleştirmeler olmaz. Bunun yanında yazılımsal olarak da özelleştirmeler de önemli rol oynayacaktır.

İşte burada da devreye yazılım desteği girer. Tercih edeceğiniz direksiyon seti, yazılım desteği konusunda neler sunuyor? İşte bunu değerlendirmeniz gerekir. Dönüş açılarını ayarlayabiliyor musunuz ya da oyunlar için ayrı profiller oluşturup kayıt altına alabiliyor musunuz gibi önemli kısımları değerlendirip yazılım desteğine bakmalısınız.

Garanti ve Satış Sonrası Destek Durumları

Direksiyon seti tercih edilirken, tüm bu teknolojilere dikkat edilmesi bir tarafa garanti ve satış sonrası hizmetler konusuna da özen gösterilmesi gerek. Tercih edilecek olan marka ne olursa olsun, ülkemizde geçerli olacak yeterli düzeyde garanti sunuluyor mu ve satış sonrasında da destek devam ediyor mu bunlar kritik noktalar olarak değerlendirilebilir. İleride yaşayabileceğiniz teknik sorunlarda muhatap bulabiliyor olmanız önemlidir. Gelbura.com adresinden tercih edeceğiniz tüm ürünlerde de gerekli garanti koşullarının karşılandığını belirtmek isteriz.

Direksiyon Seti Fiyatları

Direksiyon seti fiyatları çok değişkendir. Seçeceğiniz modelde yer alan teknolojiye, seçeceğiniz modelin malzeme kalitesine, setin hangi parçaları içerdiğine ve setin markası gibi önemli kriterlere göre fiyat değişiklik gösterecektir.

Özellikle dünyaca ünlü markaların, güncel teknolojileri destekleyen modelleri biraz daha yüksek bütçeli modeller olarak değerlendirilebilir. Böyle bakıldığı zaman direksiyon seti fiyatları değişkendir diyebiliyoruz.

Gelbura.com bünyesinde de her bütçeye hitap eden direksiyon setlerini bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların profesyonel modellerinin yanında, yine kesintisiz bir oyun deneyimi yaşatacak daha mütevazi modellerin de satışını yapmaktayız.