Kahve Makinesi ve Ekipmanları

Filtrele

Kahve, en çok tercih edilen ve yavaş yavaş bir kültür haline gelen içecekler arasında yer alıyor. Kimi zaman güne başlarken, kimi zaman gün sonunda kimi zaman gün içinde enerji kazanmak adına tercih edilen kahve, birçok insan için de vazgeçilmezler arasında değerlendiriliyor. Böyle düşünecek olursak kahve tutkunlarında harika bir kahve deneyimi arayışı olduğunu da söyleyebiliriz. Peki, benzersiz bir kahve deneyimi için sadece kaliteli kahve çekirdeklerinin olması yeterli mi? Tabii ki değil. Burada kahve yapımında kullanılan kahve makinesi ve ekipmanlarına da büyük bir iş düşüyor.

Gelin kahve deneyimini hat safhalara ulaştırmanızı sağlayacak kahve makinelerine ve özelliklerine yakından bir bakış atalım.

Kahve Makinesi Nedir?

Kahve makinesi; kahve çekirdeklerini istenen şekilde çekerek, istenen kahve türüne göre ilave malzemeleri ekleyen ve sonucunda hazır olarak içeceği sunan makinelerdir. Burada tercih edilecek olan kahve türüne göre farklı kahveler hazırlanmasını sağlayan çeşitli makinelerden de söz edebiliriz. Dilerseniz bu farklı türden makineleri de başlıklar halinde ele alalım.

Kahve Makinesi Türleri ve Ekipmanları Nelerdir?

1. Filtre Kahve Makineleri

Kahve makinesi ve ekipmanları arasında en yaygın tercih edilen ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Kahve yapmanın da basit yollarından birini sunar diyebiliriz. Küçük, kullanışlı, kolay kurulum sunan hafif makineler olduğu için ev ve ofis gibi hemen her alanda tercih edilebilir.

Kullanım ve çalışma mantığının da oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Makine, filtre kahvenin sıcak su ile demlenmesini ve süzülerek servis edilmesini sağlar. Her ne kadar kolay kullanımı sayesinde sıkça tercih ediliyor olsa da bu makinelerde Espresso gibi yoğun kahvelerin yapımı çok mümkün değildir. Filtre kahve makineleri, daha çok filtre kahve tutkunları için ideal olan ürünlerdir diyebiliriz.

2. French Press Kahve Makine

Yarı otomatik ya da tam otomatik kahve makinelerinden farklı olarak burada süreç biraz daha mekanik ve manuel sistem üzerinden işler. Demleme sürecinin el ile kontrol edildiği kahve makineleridir. Demleme aşamasında ilk olarak kahve çekirdeklerini sıcak su ile karıştırırsınız. Sonrasında makinede yer alan piston yardımıyla aşağı doğru basarak kahvenin süzülmesini sağlarsınız. French press kahve makineleri de yine kolay kullanım sunması ve taşıma avantajları olması sebebiyle sıkça tercih edilir.

3. Espresso Kahve Makinesi

Yaygın olarak tercih edilen kahve çeşitlerinin temel noktası Espresso denebilir. Kahve çekirdeklerinde bulunan espresso özünden üretilen birçok farklı kahve türü vardır. Latte, Mocha, Americano gibi popüler olan kahve türlerini bu çeşitler arasında sayabiliriz. Espresso makinelerinde espresso yapılırken makine, yüksek basınçla beraber kahvenin özünün çıkarılmasını sağlar. Bu şekilde koyu bir kahve elde edilmiş olur.

Farklı işlemlerden geçirilmesi sonrasında bu espresso farklı şekilde de isimlendirilir. Su ile sulandırılması durumunda Americano, espressonun köpükle yumuşatılması ile Macchiato gibi farklı kahve türleri elde edilir.

Haliyle espresso kahve makineleri de kahve dünyasında en çok önem verilen ve en çok satışı olan makinelerdir.

Yoğun ve aroması yüksek kahveleri üretmek için tasarlanan espresso kahve makineleri, farklı kriterlere ve özelliklere göre değerlendirilerek farklı türlerde de tercih edilebilir. Kafe gibi çok sayıda kahve servisinin yapıldığı işletmelerde genelde çok gruplu espresso kahve makineleri tercih edilirken, ev ve ofis kullanımları için ise tek gruplu espresso kahve makineleri tercih edilebilir.

Yine burada kullanım amacına uygun olarak yapılacak seçimlerin önemli olduğunu da vurgulamamız gerekiyor. Çok gruplu ve tek gruplu kahve makinelerinin dışında kullanım amaçlarına göre söz edebileceğimiz farklı türleri de ele alalım.

Tam Otomatik Espresso Kahve Makineleri

Kahvenin üretilmesi kısmına kadar olan süreci tam anlamıyla otomatik olarak gerçekleştiren makinelerdir. Kullanıcı gerekli malzemeleri ekleyip, tek bir tuş bastıktan sonra tam otomatik espresso kahve makinesi, içeceği istenen şekilde hazır hale getirir.

Yarı Otomatik Espresso Kahve Makineleri

Tam otomatik makineler ile manuel makineler arasında bir yerde konumlandırılan makinelerdir. Bu tür makinelerde kahve öğütme aşaması gibi bazı işlemler manuel olarak kontrol edilmelidir. Su sıcaklığı gibi ayarlamaları da kullanıcıların yapması gerekecektir.

Manuel Espresso Kahve Makineleri

Bu tür makinelerde kullanıcıların espresso hazırlamaları için her aşamada kontrolü ele almaları gerekir. Kahve üretimi aslında her aşamada kullanıcının kontrolüne bırakılmış olur.

4. Kapsüllü Kahve Makineleri

Kapsüllü kahve makineleri için de mantık aşağı yukarı aynıdır. Kapsül içerisinde bulunan kahve ya da karışım ile sıcak su bir araya getirilir ve elde edilen kahve direkt olarak bardağa doldurulur.

Demleme Ekipmanları

Demleme ekipmanları çok geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilebilir. Bu ana kategorimizde yer alan ürünleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

 • El Değirmenleri
 • Dripper
 • Cam sürahiler
 • Pour Over Kettle
 • Hassas tartılar
 • Termometreler
 • Filtre kahve kağıdı
 • Fincanlar
 • Kahve saklama kabı

Barista Ekipmanları

Kahve makinesi ve ekipmanlar ana kategorimizin altında yer alan önemli kategorilerden birisi de barista ekipmanları kategorimiz. Profesyonel bir baristanın kahve hazırlama aşamasında kullanacağı tüm ekipmanları ve araçları bu kategorimiz altında bulabilirsiniz. Kategorimizde yer alan ürünleri hemen aşağı listeliyoruz.

 • Sütlük Pitcher çeşitleri
 • Tamper
 • Leveler WDT
 • Portafiltre
 • Atık Kahve Kapları

Kahve Makineleri ve Yedek Parçalar

Tercih edilen kahve makineleri için satış sonrası desteği ve yedek parça desteğinin de bir hayli önemli olduğunu söylemek lazım. Yedek parça kategorimizde de kahve makinelerinde ihtiyaç duyurulacak tüm ekipmanları ve yedek parçaları bulabilirsiniz. Filtre basket süzgeçleri, grup başlıkları ve buna benzer yedek parçalara buradan ulaşabilirsiniz.

Kahve Makinesi Fiyatları - 2023

Türlerden ve kullanımlardan az çok söz ettik. Kahve makinesi fiyatları da bu türlere göre değişiklik göstermektedir. Seçeneğiniz makine bir filtre kahve makinesi mi yoksa espresso makinesi mi olacak ya da espresso makinesi seçecekseniz seçeceğiniz makine tam otomatik mi yoksa manuel mi olacak gibi seçimler, fiyat üzerinde doğrudan etken olacaktır.

Gelbura.com adresimizden kahve makineleri için geniş ürün yelpazesine uygun fiyatlarla ulaşabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Özellikle espresso kahve makineleri kategorimizde, dünyaca ünlü markaların ürünlerini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Makinelerden söz ettik ama tabii ki tek bahsedeceğimiz kısım makineler değil. İşin bir de ekipmanlar kısmı var. Harika bir kahve deneyimi için kullanacağınız ekipmanların eksiksiz olması da önemli bir kriter olarak gösterilebilir.

Gelbura.com bünyesinde kahve makinesi ve ekipmanlar için saydığımız tüm bu kategori ürünlerine ve çok daha fazlasına ulaşabileceğinizi unutmayın. Sadece satış kısmında değil, satış sonrası destek kısmında da kullanıcı odaklı hizmet anlayışını benimsediğimizi de ek olarak belirtelim.