Kafein Kültür Kolombiya Villa Betulia #1 250gr

650,00 TL
Kargo Ücreti 109,00 TL
60,67 TL'den başlayan taksit seçenekleri
Hızlı Kargo

+ Sepete Ekle

Bu ürün tahmini 1 iş gününde kargoya teslim edilir.

Villa Betulia aromada karadut, yeşil elma, lezzette nar, elma, siyah üzüm ve limon gibi asiditesi yüksek ve keyifli notalarla karşılayacak sizi.

Yöre: Kolombiya, Hulia, Acevedo

Üretici: Luis Anibal Calderon Castro

Çiftlik/İstasyon: Villa Betulia

İşlem: Yıkanmış

Varyete: Caturra

Rakım: 1650 m

Hasat: 2022-2023

Tedarikçi: Nordic Approach

Profil: Filtre

Tadım Notları: Nar, Elma, Siyah Üzüm, Limon

Tadım Puanı: 87


Kavurucunun Notları:

Yine yeniden yoğun ve kompleks bir Kolombiya seçkimizde yerini aldı! Nordic Approach ithalatımıza yeni bir Kolombiya ekleme isteğimiz ilk gelecek numuneler öncesinde dahi vardı. Ancak gelen numuneler arasında ilgimizi çeken hiçbir Kolombiya bulamamıştık. Yeniden farklı kahvelerle gönderilen Kolombiya numunelerini ise arkadaşlarımızla fuarda stantta masada tatma şansı bulduk. 😊 Beş Kolombiya kahvesi içerisinden bir tanesi kör tadım yapıyor olsak iyi kalitede üretilmiş bir Kenya kahvesi diyebileceğimiz kadar kompleksti. Ve hepimiz direkt olarak bu kahve seçkide olmalı dedik!

Villa Betulia’nın üreticisi Luis Anibal Calderón Castro, çiftliğin üçüncü nesil bir kahve yetiştiricisidir. Luis’in kahve tarımına girişi 9 yaşında babasından 100 kahve ağacı miras kalmasıyla olmuş. Hasat dönemi iyi hasat yapmayı ve bakımını yapmayı öğrendikten sonra Luis Anibal, memleketi Huila’daki birkaç çiftlikte toplayıcı olarak çalışmaya karar veriyor. Sonrasında eşi Mercedes Perdomo ile evlenene kadar yerleşmeye ve kendi ürününü yetiştirmeye başlamış. Üretimlerinin başlangıcında çok az kar görerek veya hiç kar göremeden, farklı tarım ürünlerinin yanında ticari kahve yetiştirmeye başlamış.

Eşi Mercedes ile evlendikten sonra birlikte Finca Villa Betulia’yı satın alıyorlar ve bu tarlada nitelikli kahve yetiştirmek için deneyimlerinden faydalanıyorlar.


Kahvenin İşlenmesi:

Olgunlaşmış kahve kirazları toplandıktan sonra istasyona götürülür. Fermantasyon başlamadan önce kiraz kabuğu ve müsilajın bir kısmı çekirdekten ayrıştırılır. Ayrıştırma sonrası parşömenli çekirdekler tanklara yüklenir ve tanklara su doldurulmaya başlanır. Çekirdeğin kontrollü ve yavaş bir fermantasyon geçirmesini sağlamak için su periyodik olarak değiştirilir. Bu yolla fazla fermente olma kusurundan kaçınılır. Aynı zamanda bu fermantasyon süresince olgunlaşmamış ya da kusurlu kirazlar da kolayca ayıklanır.

Fermantasyon sonrasında kahveler kurutulmak üzere gölgelikler içerisindeki yükseltilmiş yataklara götürülür. Ortalama %11 ve civarı nem oranı yakalanıncaya kadar kurutulmaya devam edilir. Bu da ortam şartlarına göre 10 ila 18 gün sürmektedir.

Yıkanmış bir Caturra olmasına rağmen iyi bir fermantasyonun kahvelere neler kazandırabileceğinin ciddi bir çalışması bu kahve!

Villa Betulia aromada karadut, yeşil elma, lezzette nar, elma, siyah üzüm ve limon gibi asiditesi yüksek ve keyifli notalarla karşılayacak sizi.

Afiyet olsun!

Özellik Detayları
Marka Kafein Kültür
İşlem Yıkanmış
Öğütme Seçeneği Aeropress
Miktar 250gr
Hasat Yılı 2022-2023
Rakım 1650 m
TADIM NOTLARI Nar, Elma, Siyah Üzüm, Limon
EAN Kodu
Üretici Kodu
SKU Kodu TET83445097444
Yükleniyor...
Yükleniyor...