Yarış Direksiyonları

Filtrele

Yarış oyunu tutkunları bilirler ki, gerçek bir yarış deneyimi yaşamak için standart bir gamepad ya da klavye yeterli değildir. Sıradan bir oyun kolu ya da klavye yerine sizi gerçek bir araç kullanıyormuş gibi hissettirecek olan gaming yarış direksiyonları, oyun deneyiminizi ve keyfinizi maksimum seviyeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Gelin yarış direksiyonlarının özelliklerine ve oyunculara sağladıkları avantajlara daha yakından bakalım.

Gaming Yarış Direksiyonları Nedir? Oyunculara Ne Sağlar?

Yarış direksiyonu; bilgisayarlar ve oyun konsollarında gerçek sürüş deneyimi yakalamanız adına üretilmiş, özel kontrol cihazlarıdır. Oyuncuların tam olarak yarış atmosferine dahil olmasını sağlayan direksiyon setleri, yüksek hassasiyete sahip kontrol cihazlarıdır.

Tercih edilecek olan gaming yarış direksiyonlarına göre değişmekle beraber, kullanılan teknolojiler oyuncuların adeta kendisini yarışta gibi hissetmesini sağlar.

Fiziki olarak gerçekçiliği üst seviyeye taşıyan yarış direksiyonu, daha keskin hamleler yapmanıza ve oyunda da daha başarılı olmanıza olanak sağlayan bir kontrol cihazı olarak da tanımlanabilir. Sadece bu nedenler bile yarış direksiyonlarını, yarış ve simülasyon oyunu severler için vazgeçilmez simülasyon ürünlerinden biri haline getirmeye yetiyor. Ama tabii ki anlatmamız gereken daha çok detay var. Dilerseniz genel anlamda en çok dikkat çeken özelliklere bir bakalım.

Gaming Yarış Direksiyonu Özellikleri Nelerdir?

Gaming yarış direksiyonlarında geniş bir çeşitlilik vardır. Farklı markaların, farklı özelliklerine sahip olan geniş bir ürün çeşitliliğinden söz edebiliriz. Bu alanda en iddialı ürünlere sahip markalar ise Moza Racing ve Thrustmaster markalarıdır.

Ürün çeşitliliği fazla olduğu için teknik anlamda yetenekler değişebilir ama genel açıdan değerlendirecek olursak bir yarış direksiyonunda aşağıda sıralayabileceğimiz özellikleri aradığımızı söyleyebiliriz.

Yüksek Hassasiyet ve Hızlandırılmış Tepki Süreleri

Bu tür ekipmanlarda, oyunlar ile tam uyumun yakalanması gerekir. Oyun deneyimini daha gerçekçi kılmak ve anlık tepkileri yakalamak adına, yüksek hassasiyet ve hızlandırılmış tepki süreleri aranır. Yüksek hassasiyet daha doğru ve anlık tepkileri hissetmenizi sağlarken, hızlandırılmış olan tepki süreleri de oyun içi gecikmelerin en aza inmesine yardımcı olur. Oyuncuların daha keskin dönüşler yapması, oyunda anlık gelişmelere karşı hızlı tepkiler oluşturması da bu sayede mümkün olur.

Geniş Dönüş Açısı Seçenekleri Vardır

Standart olarak sunulan direksiyon setlerinde genelde dönüş açısı değerlerinin sınırlandırıldığını görürsünüz. Bu oyunun gerçekçiliğinin bir tık daha düşmesine neden olur. Gaming yarış direksiyonlarında ise 900 derece civarında bir dönüş açısı vardır.

Bu da dönüş açılarının gerçek bir araca yakın bir seviyede olmasını sağlar. Yani direksiyonunuz ile tam bir tur attığınızda oyundaki aracınızın da direksiyonu tam bir tur atacaktır. Haliyle gerçeklik hissinin de artması sağlanacaktır.

Force Feedback Özelliğine Sahiptirler

Gerçek bir aracı kullanırken direksiyonda oluşan tepkiler yolu hissetmenizi sağlar. Gaming yarış direksiyonlarında da gerçekçiliği arttırmak ve yolu oyunculara hissettirmek için Force Feedback teknolojisi kullanılıyor. Dokunsal geri bildirim olarak değerlendirilen teknoloji, tüm titreşimleri oyunculara hissettirerek oyuncuların yol yüzeyini net olarak algılaması sağlanır.

Pedallar Gerçeğine Uygun Hazırlanmıştır

Yarış direksiyonları set olarak tercih edildikleri zaman, beraberin de pedal takımlarının da geldiğini görürsünüz. Yarış pedal takımları, tıpkı direksiyonlarda olduğu gibi gerçeği yansıtması adına hazırlanmıştır.

Gerçek araçlarda olduğu gibi pedal setlerinin birebir hazırlanması ve sertlik hissinin de oluşturulması, oyuncuların yarıştan aldığı keyfin katlanmasını sağlar. Kendinizi bir anda gerçek bir araç sürüyormuş gibi hissedersiniz.

Özelleştirilebilir Direksiyon Hassasiyeti ve Direksiyon Ayarları Vardır

Direksiyon hassasiyeti ve ana direksiyon ayarları oyundan oyuna değişiklik gösterebilir. Direksiyonda ne kadar dönüş açısı kullanacağınızdan tutun, direksiyonun sertliğinin ne seviyede olacağına kadar birçok ayar vardır.

Gaming yarış direksiyonlarında ise oyunlara göre tüm bu ayar özelleştirmeleri sunulur. Tercih edeceğiniz oyunlara göre hazır profiller kullanabileceğiniz gibi, oyundaki yapıya göre kendi direksiyon ayarlarınızı oluşturmanıza da izin verilir. Bu tür üst seviye ürünlerde, tepki ayarlarına kadar her şeyi düzenleyebilirsiniz.

Direct Drive Teknolojisi

Direct Drive teknolojisi, her gaming yarış direksiyonunda bulunmayan özel bir teknolojidir. Gelbura.com üzerinden satın alacağınız özel direksiyon setlerinde de yer alan teknoloji, sektörün en gelişmiş mekanizmalarından da biri olarak değerlendirilir.

Bir tanımlama yapmak istersek direct drive; daha gerçekçi ve daha hassas bir yarış deneyimi sunmak adına tasarlanmış, direksiyonun doğrudan motorla bağlantılı olduğu sistemdir.

Arada herhangi bir ek dişli ya da ek kayış mekanizmasına yer verilmez. Standart direksiyon setleri ile karşılaştırıldığı zaman, dişli ve kayış mekanizmalarının sürtünme ve esneklik faktörleri olmadığı için çok daha hızlı, doğru tepkiler verilir. Oyuncuların yaptıkları her hareket gecikmesiz bir şekilde oyuna aktarılmış olur.

Direct Drive Teknolojisinin Sağladığı Ek Avantajlar

  • Dişli ve kayışlara bağlı esneklik ya da sürtünme faktörleri olmadığı için daha yüksek hassasiyetle tepkiler verebilir.
  • Direct Drive teknolojisini destekleyen direksiyon setlerinde kullanılan motorlar, dokunsal geribildirimin daha net bir şekilde aktarılmasını sağlar.
  • Dişli ve kayışların olmaması, direksiyonun daha yüksek dayanıklılık sunmasını sağlar.
  • Standart direksiyonlara göre daha sessiz çalışma sunar ve titreşim oranı da en aza indirilir.
  • Tüm bunlar değerlendirildiği zaman direct drive teknolojisi yüksek kaliteli yarış direksiyonlarında karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Direct drive destekli yarış direksiyonları için yarış direksiyonları kategorimizi ziyaret edebileceğinizi de bir not olarak eklemiş olalım.

Yarış Direksiyonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda genel anlamda bu ürün sınıfında nasıl özellikler arandığından söz ettik. Yeni bir gaming yarış direksiyonu almak isteyenler için bu özellikler ışığında, seçim yaparken nelere dikkat edileceğinden de söz edelim. Madde madde dikkat edilecek noktaları hemen aşağı ekliyoruz.

  • Parça ve malzeme kalitesinin nasıl olduğuna bakmanız gerekir. Malzeme kalitesi, ürünü ne kadar süre sağlıklı bir şekilde kullanabileceğiniz konusunda da en önemli etkenlerden birisidir. Moza Racing ve Thrustmaster gibi üst segment ürünlerde yüksek parça kalitesinin olduğunu görürsünüz.
  • Pedal setinin işlevselliğine dikkat etmek gerekir. Pedal setinin tam anlamıyla (üç pedallı) bir set olması ve sertlik düzeyinin de gerçekliğe yakın olması, oyun keyfinize doğrudan etki edecektir.
  • Platform uyumluluğu, dikkat edilecek bir diğer önemli etkendir. Her yarış direksiyon seti, her platforma uymaz. Alacağınız direksiyonu kullanacağınız alana göre değerlendirin. Eğer alacağınız direksiyonu konsolda kullanacaksanız, mutlaka konsol desteğinin de olması gerekir.
  • Yazılım desteğinin ne kadar iyi olduğuna da dikkat etmek gerekir. Direksiyon için istediğiniz tüm ayarları yapmak adına yazılım desteğini de değerlendirmelisiniz.

Sonuç

Gaming yarış direksiyonları, oyun keyfini en üst düzeye çıkaran iddialı kontrol cihazları arasındadır. Gerçekçi oyun deneyimi sunmaları, yolu adeta hissetmenizi sağlayacak geri bildirim özellikleri gibi ekstra artılarıyla yarış oyunlarını severler için vazgeçilmezlerdendir diyebiliriz. Gelbura.com bu alanda en iddialı markaların en özel ürünlerini sizlerle buluşturuyor. Sitemizde direct drive teknolojisini destekleyen Moza Racing ve Thrustmaster gibi üst seviye markaların, özel direksiyon setlerine ulaşabilirsiniz.