Espresso Kahve Makineleri

Filtrele

Espresso Kahve Makinesi Modelleri

Espresso, dünya genelinde en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden birisidir. Espresso kahve makineleri, kahve çekirdeklerinin çok küçük tanelerde çekilip suyu yüksek basınçla geçirerek kahveyi demler. Bu yöntem, kahvenin daha yoğun ve aromatik olmasını sağlar. Özellikle sabah uyanan kişilerin en çok tercih ettiği kahve türü espresso ve filtre kahvedir. Aromatik ve yoğun kıvamı ile birlikte kafein oranının yüksek oluşundan kaynaklı vücuda enerji verir.

Peki, espresso kahve makinesi alırken nelere dikkat etmeli, hangi özellikleri göz önünde bulundurmalıyız? Gelin bunlara göz atalım.

Öncelikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda hangi tür espresso kahve makinesinin sizin için yeterli olup olmadığını belirlemelisiniz. Örneğin, çok fazla farklı kahve türünü tüketmeyi sevmiyorsanız tek gruplu espresso kahve makinesi sizin için yeterli olacaktır.

Tek dolaşım sistemli ya da tek gruplu kahve makinesi deyince ne anlıyoruz? Bu tarz kahve makinelerinin içinde tek bir kazan var ve bu kazan da ya espresso yapmak için kahve suyu ya da buhar almak için farklı derecelerde sıcak su hazırlanabilir. Bunu tek bir kazandan yapacağımız için sonuç olarak espresso için 90 derecelik bir suya ihtiyacımız olacakken, kapuçino tarzı bir içecek yapmak istersek, sütü köpürtmek için 120 derecelik bir buhar ısısına ihtiyacımız olacak. Dolayısıyla aynı işlemi tek seferde yapamadığımızdan ve her ikisini de yapmak istersek arada belli bir zaman beklemek gerektiğinden bu sistemlere tek gruplu kahve makineleri denir. Buharla çok fazla işiniz olmayacaksa, sadece espresso tüketen birisiyseniz tek gruplu kahve makinelerini tercih edebilirsiniz.

Tek gruplu kahve makinelerinden en çok tercih edilen idose ve lelit markalarıdır. Basit bir ev kullanıcısı iseniz idose Felix Ev Tipi Espresso Makinesi yeterli olacakken, biraz daha profesyonel bir makine istiyorsanız Lelit Bianca serileri sizin için doğru tercih olacaktır.

Eşanjörlü yada heat-exchanger denilen espresso makineleri ise, diğer tek gruplu makinelerdeki gibi tek kazanlı ancak, kazanın içerisinde kapalı bir tünel sistemi mevcuttur. Bu makinede su kazanının içinde bulunan soğuk su, sürekli olarak kazanda 120 derecede sıcak şekilde bulunur. Bu buhar gerektiğinde hazır bir şekilde kullanılması hazır olarak bekler.

Fakat espresso yapmak istediğinizde kanaldan makinenin ağzına kadar gelen su ideal sıcaklık olan 90 derecelere ulaşır ve ideal bir kahve yapım süreci gerçekleşir. Bu makinelerin farklı su kaynakları mevcuttur. Yani kahve için arkada bulunan su tankı, buhar yada sıcak su için sürekli olarak 120 derecede bulunan ayrı bir su tank vardır. Aynı anda kahve yaparken, buhar vanasını açtığınızda güçlü bir buhar elde edebilirsiniz.

Bir de bazı espresso kahve makinelerinde sıcaklık kontrolü yapan PID sistemi mevcuttur. PID sistemi espresso kahve sıcaklığını ayarlamanızı sağlayan bir ayardır. Bazı çekirdekleri 90 derecede ya da 92-93 derecede yapmak isteyebilirsiniz. Bu tamamen kahveden alacağınız aromayı doğrudan etkiler. Bu farklılıkların lezzete olan etkisini gözlemlemek istiyorsanız o zaman PID sistemli kahve makinesi almalısınız.

Espresso kahve makinelerinde dikkat edilmesi gereken diğer husus da kendi su tankı olan makine mi yoksa direkt olarak tesisata bağlı bir makine mi kullanmalıyım. Bu durumda su tankı olan makineler vibrasyon pompa sistemine sahipken, su tesisatına bağlı makineler rotary pompa sistemi kullanmaktadırlar. Ev tipi kullanıcılar için vibrasyon pompalı makineler yeterli olacakken, daha profesyonel işletmeler için rotary pompalı espresso kahve makineleri daha mantıklı olacaktır.

Çok gruplu espresso makineleri ya da Dual boiler denen sistemde, heat-exchanger makinelerde olduğu gibi ana kazanın içinden geçen bir tünel bulunmuyor. Espresso için ayrı bir kazan, buhar ve sıcak su için ayrı bir kazan bulunur. Yanyana bulunan bu kazanlar birbirinden tamamen bağımsızdır.

Çok gruplu espresso makinelerinin en önemli özelliklerinden birisi, kazanın su seviyesinde azalma olduğunda su seviyesinin tekrar eski konumuna gelmesi için soğuk su çekmesi gerekiyor. Bu esnada yapılacak olan espresso kahvenin bu sıcaklık değişikliğinden etkilenmemesi gerekiyor. Tam olarak çoklu grup özelliği sayesinde ayrı kazanlar olmasından dolayı sıcaklık hiç düşmeden rahatlıkla espresso yapılabilmektedir.

Sonuç olarak, yalnız yaşayan, günde sadece bir iki espresso içen kişiler ya da çok fazla sütlü kahve sevmeyen kişiler için tek gruplu espresso makineleri en ideal tercih olacaktır. Sadece bunun için güzel bir kahve öğütücüsü alıp hiç aroma kaybetmeden ideal kahve içmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ofis, işletme ya da hem espresso hem de sütlü kahve seven biriyseniz, çok gruplu espresso kahve makinesi almak sizler için en doğru tercih olacaktır. Ayrıca çok fazla ard arda kahve almak istiyorsanız da çok gruplu makineler doğru tercih olacaktır.

Biraz daha espresso konusunda hassas detaylara sahip biriyseniz, ısılarla oynayarak lezzet farklarını tadımlamak ve deneysel bir takım lezzetler yakalamak istiyorum diyorsanız PID kontrol kumandası olan makineleri tercih etmelisiniz.