Kahve Demleme Ekipmanları

Filtrele

Kahveden en ideal aromayı elde etmek ve mükemmel bir kahve deneyimi ortaya çıkarmak için çekirdeğin öğütülmesinden demleme sürecine kadar tüm ayrıntılar dikkatle ele alınmalıdır. 3. nesil kahve akımıyla beraber yeni bir kültür haline gelen kahve kültüründe, tüm bu ayrıntılara dikkate alarak mükemmeli yakalamak için çeşitli ekipmanlar kullanılır. Kahve demleme ekipmanlarına yüklenen misyon düşünüldüğü zaman hangi ekipmanı seçeceğiniz, kahve deneyiminizi de doğrudan etkileyen faktörlerden birisidir. Gelin mükemmel bir kahve deneyimi için ihtiyacınız olan kahve demleme ekipmanlarına ve bu ekipmanların ne işe yaradıklarına beraber bakalım.

Kahve Demleme Ekipmanları ve Çeşitleri

Farklı amaçlar için farklı ekipmanlar kullanılır. Bunun için tüm ekipmanları tek bir başlık altında değil de ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Gelbura.com çatısı altında bulabileceğiniz çeşitli ekipmanlar ve bu ekipmanların size sağlayacağı avantajları ayrı ayrı başlıklar halinde değerlendireceğiz.

El Değirmeni

El değirmeni, kahve kültürünün en ikonik ekipmanları arasında gösterilebilir. Kahve çekirdeğinin yolculuğunun başladığı ilk aşamalardan biri olan öğütme aşaması, el değirmeniyle gerçekleştirilir. Kahve öğütme konusunda önemi büyük olduğu için, bu kategoride çok çeşitli ürünler sunulmaktadır. El değirmeni seçerken de kahve çekirdeği öğütülürken aromanın kaybolmaması, kullanılan malzemenin sağlığa uygun gıda temaslı malzemeler olması gibi birçok kriteri değerlendirmek gerekir.

Gelbura.com bünyesinde, ihtiyacınıza uygun farklı renk ve boyutlarda, tamamen sağlık standartlarını karşılayan ve kahve çekirdeklerinin aromasını kaybetmeden öğütebilecek çok çeşitli el değirmenlerine ulaşabilirsiniz.

Dripper Ekipmanları

Kahvenin çekirdeğini öğütmek, kahvenin yolculuğunun ilk aşamasıysa demlenme ise yolculuğun ikinci durağıdır. İşte burada devreye dripper ekipmanları giriyor. Kahve damlatıcı olarak da isimlendirilen bu ekipmanlar, genellikle koni ya da huni şekline sahiptir ve kahvenin olması gerektiği gibi demlenmesini sağlar.

Koni, huni ya da düz alt tabana sahip olan Dripper ekipmanına filtre yerleştirilir. Ardından ise öğütülmüş olan kahve eklenir. Sonrasında ise demleme için sıcak su ilave edilir. Su ve kahve çekirdekleri bir süre demlenir ve su, kahve çekirdeklerinin üzerinden akarak, kahve çekirdeğinin özünden gelen lezzetin çıkmasını sağlar. Demlenen kahve ise Dripper ekipmanının altına eklenecek olan kapta birikir. Özellikle filtre kahve severler için önemli bir kahve demleme ekipmanıdır. Burada çelik, cam gibi farklı malzemelere göre sunulan farklı seçenekler mevcuttur.

Server (Cam Sürahi)

Lezzetli bir kahveyi nasıl servis edeceğiniz de önemli. Burada değerlendirebileceğiniz server ekipmanları, hem kolaylıkla kahvenizi servis etmenizi sağlar hem de sağlıklı cam yüzey, kahvenin sağlıklı bir şekilde saklanmasına imkan verir.

Pour- Over Kettle

Kahve demleme ekipmanları içerisinde en dikkat çeken ürünlerden birisidir. Pour-Over kahve demleme yönteminde kullanılır.

Pour-Over yönteminde; öğütülmüş olan kahve çekirdekleri bir filtre içerisine yerleştirilir ve üzerine ince ince sıcak su dökülür. Su kahve üzerinde süzüldükçe, kahve çekirdeklerinin lezzetini alır ve kahve çekirdeklerinin aromasıyla dolu bir kahve elde edilmiş olur.

Pour- Over Kettle da bu şekilde yapılan demlemeler için gerekli bir ekipmandır. Pour- Over Kettle’a şekil olarak baktığınız zaman da ince uzun bir burun tasarımına sahip olduğunu görürsünüz. Baristalar tarafından da sıkça tercih edilen ürünler, sıcak suyun dökme hızının ve su miktarının daha iyi bir şekilde ayarlanmasını sağlar. Pour-Over kahve demleme sürecinin en önemli kısmı olan sıcak suyun doğru bir şekilde dökülmesi aşamasının başarılı bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Hassas Tartı

Kahve çekirdekleri ile sıcak suyun buluşmasını daha mükemmel bir hale getirmek ve kahvenin lezzetini maksimum seviyeye çıkarmak için miktarların da öneminin büyük olduğunu belirtelim. Doğru miktarda kahvenin, doğru miktarda su ile buluşması, kahve çekirdeklerinin tüm aromasının çıkarılması ve mükemmel lezzetin yakalanması konusunda önemlidir. Haliyle kahve demleme ekipmanları içerisinde hassas tartıların da büyük bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Hassas tartı sayesinde, öğütülecek olan kahvenin miktarını doğru bir şekilde ölçebilir ve en ideal karışımı hazırlayabilirsiniz.

Termometreler

Mükemmel bir lezzet için her şey bir dengeye bağlı. Doğru ekipmanla öğütülmüş olan kahve çekirdekleri. Doğru miktarda kahve çekirdeği ile karıştırılmış sıcak su. Son olarak da ideal bir demleme için en ideal sıcaklık.

İşte burada da özel bir kahve demleme ekipmanına ihtiyacınız olacak. Özel olarak hazırlanan termometreler, hazırladığınız karışımınızın en ideal sıcaklık değerinde demlenmesini sağlayacak.

Kahve Saklama Kabı

İhtiyacınız olan kadar kahveyi öğütüp, mükemmel bir kahve lezzeti elde ettiniz. Peki bir sonraki kahve keyfinize kadar elinizde kalan kahve çekirdeklerini nasıl koruyacaksınız? Kahve çekirdeğinin tazeliğini koruması, istediğiniz lezzeti yakalamada büyük önem taşıyacaktır. İşte burada da devreye kahve saklama kapları giriyor. Kahvenizin tazeliğini korumak ve ihtiyacınız olduğunda kolay kullanım elde etmek için özel olarak hazırlanmış olan kahve saklama kaplarımızı da sitemizde bulabilirsiniz.

Kahve demleme ekipmanlarının önemini ve ne işe yaradıklarını aktarmaya çalıştık. Unutmayın mükemmel bir kahve deneyimi için kahve çekirdekleri kadar, demleme ekipmanlarınızın da kusursuz olması gerekiyor. İhtiyacınız olan tüm bu ekipmanları da Gelbura.com adresinde bulabilirsiniz.