Kesintisiz Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynakları ülkemizde sıklıkla İngilizce kısaltmaları UPS (Uninterruptible Power Supply) şeklinde de karşımıza çıkan elektrikli aletlerimizi korumak ve elektrik kesilmeleri sonrası bir süre hiç kapanmadan kullanabilmek için üretilmiş cihazlardır. Bu yazımda Nasıl Bir UPS almalıyım, Hangi Kesintisiz Güç Kaynağı’ nı kullanmalıyım gibi sorularınıza cevap vermeye çalışırken internetdeki bazı yazılarda kısmen gördüğümüz yanlış bilgileri de düzelterek sizi doğru yönlendirmeye çalışacağım.

Yazımdaki Kısaltmalar ;

VA : “Volt Amper” bir güç değeridir.

KVA : “Kilo Volt Amper” bir güç değeridir.

KGK : Kesintisiz Güçkaynağı

UPS : Kesintisiz Güçkaynağının İngilizce kısaltması

Öncelikle KGK’lar 2 farklı sınıfa ayrılır; Online Ups ve Line Interactive UPS peki hangisi bizim için ideal bu önemli. Sizi çok sıkmadan hemen doğru ürüne yönlendirmeliyim. Acaba bana hangi UPS yeterli olur? yani HangiKesintisiz Güç Kaynağını kullanmalıyım ? sorusunu cevaplamam bence sizin sorunuzun cevabı…

Gelelim cevaba Online UPS’lerle, Line Interactive UPS’ler arasındaki en önemli farka, fiyattan sonra tabi :) , Online UPS’ler akımı kendi üzerine alarak daha düzgün stabil, yani kendi gücü doğrultusunda maksimum sürekli düzgün akımı verebilmektedir. Line – Interactive UPS’ler ise akımı üzerinden geçirmez sadece elektrik kesilince devreye girer.

Örneğin 750 Watt power supply olan bir bilgisayarımız var. Bilgisayarınızı elektrik kesintilerine karşı korumak istediniz de en az alabileceğiniz UPS’in güç değeri Line Interactive’de 1500VA, Online’da 1 kVA olması lazım. Çünkü UPS lerde güç faktörü Line Interactive ve Online’da farklıdır!

Formül ;

Online UPS Güç Faktörü = 0,9

Line Interactive UPS Güç Faktörü = 0,6

UPS Güç Değeri (VA) X 0,6 = Korunabilecek Maksimum Güç Değeri

Örnek :

Line Interactive 1000VAx0,6= 600 Watt çıkış gücü

Online 1kVAx0,9= 900 Watt çıkış gücü

Bu örnekler’deki 1000 Volt Amper Online Kesintisiz Güç Kaynağınız ancak 900Watt’lık bir sistemi elektrik kesilince ayakta tutabilir.

1000 Volt Amper Line Interactive UPS ise 600 Watt’lık bir sistem çalıştırabilir. En az 100W fark olması ileride sisteme ekleyeceğiniz bir cihaz veya anlık daha fazla yük çekme ihtimalinize karşı önlemdir. Ne kadar süre elektriksiz çalışabileceğiniz ise cihazın içindeki Akü sayısına ve değerlerine bağlıdır.


Kısacası Kesintisiz Güç Kaynağı ihtiyacınızı belirlerken Şu soruları sormalısınız.

Benim tecrübelerim ve önerilerime göre şebekenize ve elektrik hatlarınıza güveniyorsanız Line-Interactive Ups de alabilirsiniz sonuç olarak sorulacak sorular şunlardır :


Kesintisiz Güç Kaynağı Alırken Bilmeniz Gerekenler ;

Hangi Cihaz veya Cihazlar İçin UPS Alacağım ?

Kısacası kurumsal, önemli, yüksek güç ve kesintisiz çalışma isteyen cihazlara mutlaka Online Ups tercih etmelisiniz.

 1. Asansörler, Sistem odaları, Kombi, Serverlar, Aşı Dolapları vb., Sağlıkla ilgili cihazlar önemli ve kesintisiz çalışması gereken tüm elektronik cihazlar için Online UPS tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Dalgalanmalardan etkilenmeden cihazlarınızın çalışması ve en ufak kesintide dahi bu cihazların kapanmaması inanın sizin için daha karlı olacaktır.
 2. Ev veya Ofis tipi bilgisayarlar, sürekli çalışmasını istediğiniz modem telefon gibi cihazların elektrik gidince çalışmaya devam etmesi ve dalgalanmalardan kısmen korunması için Line – İnteractive UPS alabilirsiniz.

Cihazlarım toplam ne kadar güç çekiyor?

 1. Bunu tahmin etmeniz en mantıklı olandır hafif yukarı yönlü bir değer tahmin etmeniz de fayda var örnek cihazınızın 1000 watt çektiği tahmin ediyorsunuz siz 2000VA bir ups alınız. Cihazlarınızın prizden çektiği Watt için o cihazın özelliklerini incelemeniz yeterli olacaktır. Cihazların üzerinde yazan toplam değerleri toplayıp kaç Volt Amper lik veya Kaç Kilo Volt Ampler lik bir UPS alacağınızı belirleyebilirsiniz veya Amper Metre kullarak cihazlarınızın prizden ne kadar güç çektiğini anlık olarak izleye bilirsiniz.

Örnek : 500Watt Power Supply e sahip bir bilgisayarınız var bu bilgisayar duvardan kaç watt çekiyor? ; en yüksek değerde, bilgisayarı en yoğun şekilde çalıştırırken duvardan çektiği elektriği tahmin etmek zor değil. Bilgisayarınızın içindeki işlemci + anakart + monitör + ekran kartı + harddiskler + fanlar + klavye + Mouse + hoparlör dahil hepsinin çektiği güç değerlerini internetten öğrenip sonra bu değerleri toplayıp sisteminizin ne kadar güç çektiğini de hesaplayabilirsiniz ama yinede 500Watt 80 Plus bir Power Supply ‘ e sahip bir bilgisayar duvardan maksimum 450Watt güç çeker daha net bilgi için oyun oynadığınız veya yoğun çalıştırdığınız bir sırada watt metre ile duvardan çektiğiniz elektrik değerini ölçe bilirsiniz. Genellikle 500Watt Power Supply ‘ e de sahip olsanız ortalama 300Watt gibi yani Powerın çok altında kullanırız. Kısacası örnek olursa 300W güç çeken bir bilgisayar ve aksamları için 650va bir line-interactive ups yeterli olur.

Hangi Marka Kesintisiz Güç Kaynağı Almalıyım ?

 1. Bu soru zor gibi görünüyor piyasada bir çok marka olsa da bu konuda en önemli nokta iç aksam kalitesi dir daha sonra servis ve hizmet kalitesi yani ürünün arkasında durmalarıdır. Özellikle belli bir değerin üstünde UPS alacaksanız servisin önemi ve yerine o ürün geri gelene kadar aynısından kurulma hizmeti gibi hizmetlerin önemi artıyor.
 2. Line İnter Active ürünlerde ise marka önemi daha da artıyor örnek 1000VA Makelsan ile 1000VA bir diğer markanın UPS i arasında ciddi fiyat farkı var bu neden kaynaklanıyor?; Birinci neden Cihaz ve Akü kalitesi, ikinci neden ise servis ve garanti hizmetleridir. İki cihazı elinize aldığınızda kaliteli olan daha ağırdır. Bu konu çok önemlidir. Biraz ucuz bir ürün diye alabilirsiniz ama sahte olabilir ve o sahte güç değeri yüzünden bir elektrik kesintisinde cihazlarınız veya ups iniz yana bilir servis de bunu kabul etmeye bilir. Bu tarz durumlar yaşamamak için mutlaka güvenilir kaliteli kataloğunda her özelliğini belirten ürünleri alınız.
 3. Türkiye de Kesintisiz Güç Kaynağı Markaları olarak son dönemde Makelsan öne çıkmaktadır Makelsan’ ın dışında EATON, Emerson, Tunçmatik , FSP, INFORM, ENEL, Powercom gibi yıllardır Türkiye de satış yapan markalarda Türk Tüketiciler ve Türkiye deki şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Hangi Güç Tüketimine Hangi UPS ‘ i Almalıyım ?

Bu sorunun cevabını yukarıda açıkladım burada da örnek tablo paylaşacağım.

 • 390Watt a kadar tüketim için 650VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 500Watt a kadar tüketim için 850VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 600Watt a kadar tüketim için 1000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 700Watt a kadar tüketim için 1200VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 900Watt a kadar tüketim için 1500VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 1200Watt a kadar tüketim için 2000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.

On-Line KGK Lar

 • 900Watt a kadar tüketim için 1KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
 • 1800Watt a kadar tüketim için 2KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
 • 2700Watt a kadar tüketim için 3KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
 • 5400Watt a kadar tüketim için 6KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.

Bu şekilde yükselte bilirsiniz asıl önemli olan şartlardan biride elektrik kesildiğinde kaç dakika elektrik vermeye devam edeceğidir bunu içindeki Akülerin değer ve sayısı belirler, Bir UPS i özel ürettirip içine fazla akü bağlaya bilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular için musterihizmetleri@gelbura.com a mail atıp bana ulaşabilirsiniz.


Ali Güzeldülger

Gelbura.com IT Kategori Yöneticisi

3 Yorum

 • Taner K.

  Hangi Güç Kaynağını alacağıma karar vermemi sağladığınız için teşekkürler.

 • Musteri Hizmetleri G.

  Biz teşekkür ederiz Taner Bey.

 • Tarık A.

  Merhabalar,
  650va line ups cihazim var tuncmatik. Bağevimde led 22w lik 5 adet ampul var. Toplam 110w eder. Cihaz icerisine koyacagim 7A lik aku ile kac saat aydinlatma yapabilirim ? 9A lik aku ile kac saat aydinlatma yapabilirim? Teşekkürler

Yorum Yazın

Makaleye yorum yazabilmek için oturum açmanız gerekiyor. Aşağıdaki butona tıklayarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.