Espresso kahvesi sanatı

Espresso kahvesi sanatı

Düşündüğün aksine, mükemmel bir Espresso yapmak o kadar kolay değil. Tecrübe, yetenek, tutku ve biraz merak gerektirir. Bu paragrafta mükemmel bir fincan Espresso yapmak için gerekli bazı temel kuralları sizlerle paylaşmak isteriz.

Önerilen dozlar:

Ristretto (Güçlü) yaklaşık 20 ml - Espresso yaklaşık 30ml - Lungo (Uzun) yaklaşık 60 ml.


5M Kuralı ?

“5 M”

Eğer mükemmel bir Espressos yapmak istiyorsanız, basit bir fincan kahveyi bir Espresso'ya dönüştüren beş önemli unsuru sağlayarak başlamalısınız! Bunlar “5 M’nin”; İtalyancada: miscela (harman), macinatura (öğütme), macchina (makine), manualità (beceri) ve manutenzi-one (bakım).


1- Miscela (Harmanlama)İyi Espressos her zaman iyi bir kahve karışımı ile yapılır. Doğru tada sahip bir Espresso, iki tür kahve, “Arabica” ve “Robus” tadı gerektirir. Birincisi kahveye onun narin aromasını ve doğru miktarda asitliği verirken, ikinci tip ise tam tadı, Hacimi ve kremi verir. Miktarlar kendi zevkinize göre değişir. En sevdiğiniz karışımı bulana kadar farklı kombinasyonları deneyin!

2- Macinatura (Öğütme)

Öğütme iyi Espresso yapmak için bir zorunluluktur. Kahve her zaman kullanılmadan hemen önce öğütülmelidir. tadı ve aromasını korur. Satışa sunduğumuz Lelit öğütücüleri, doğru çıkarma süresini ve krem miktarını belirlemek için öğütme seviyesini kahve karışımına uyacak şekilde ayarlamanıza izin verir.

3- Macchina espresso (Espresso makinası)


Espresso makineleri, su sıcaklığının ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilmesi için tasarlanmış ve üretilmiştir. Buna ek olarak, bu değişkeni doğru bir şekilde ayarlamak sadece kahvenin hacim ve lezzetini veren çözünür maddeleri değil aynı zamanda tadı veren çözünemeyen maddelerin ayarına da olanak sağlar. Ve öğütülmüş kahveden bu şekilde ayıklama imkanı da sağlayabilmektedir.

4- Manualità (Beceri)


Sonuçların yarısı makineyi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Tutkulu bir uzman, Espresso üretim zincirinin önemli bir parçasıdır ve nihai ürüne ek değer katmak için sonucu artırabilir. Bu nedenle, tutku ve pratik, makinenin nasıl kullanıldığını öğrenmenin sırlarıdır. Sadece bir Espresso yapmak için değil, sizin için en uygun olanı yapmak için kahve, öğütme, presleme, su sıcaklığı ve basınç gibi farklı karışımları deneyebilirsiniz.

5- Manutenzione (Bakım)


Günlük bakım, programlı bakım ve makinenin bakımı, satın aldığınız ürünün meşrubat kalitesini ve dayanıklılığını sağlayacaktır. Temiz bir makine, kahve yapma konusundaki tutkunuz hakkında çok şey söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yazın

Makaleye yorum yazabilmek için oturum açmanız gerekiyor. Aşağıdaki butona tıklayarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.