Filtre Kahve Makineleri

Filtrele

Filtre Kahve Makineleri

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve, Çekirdek kahvenin öğütülmüş olarak bir filtre aracılığıyla demlenmesine denir. Bu filtre işlemi özel filtre kahve makineleriyle yapılır. Kahvenin de makineye uygun olarak öğütülmüş olması gerekir. Örneğin, kaynar suyla karıştırılarak yapılan Nescafe benzeri hazır kahveler, filtre kahve makinesi için uyumsuzdur. Satış noktalarında kahve reyonunda filtre kahve bulabilirsiniz. Ya da kahve dükkanlarından filtre kahve makinesi için olduğunu belirterek öğütülmüş kahve alabilirsiniz.

Makineniz ve kahveniz hazırsa filtre kahve makinenizi nasıl kullanacağınıza bir bakalım.

Filtre kahve makinelerinin bir kahve haznesi, bir su haznesi bir de kahvenin filtre edildikten sonra döküldüğü bölüm vardır. İlk önce işe makineye kahve koymakla başlayın.

Makineye Filtre Kağıdını Yerleştirin

Kahve haznesini açarak, yine satış noktalarında bulabileceğiniz filtre kahve kağıdınızı yerleştirin. Kimi makineler kağıtsız çalışır, bunu anlamak için makinenin kullanım kılavuzunu ya da özelliklerini okuyun. Kağıt kullanmanız gerekmiyorsa mutlaka belirtilmiştir.

Filtre kahve kağıdı huni şeklindedir ayrıca yine aynı formdaki kahve haznesine oturtulur. Kağıdınızı yerleştirdikten sonra sıra geldi kahveye.

Kahve Ölçüsü Ne Olmalı?

Bu cevaplaması zor bir cevap çünkü damak zevki kişiden kişiye değişir. Bir de kullandığınız kahve türe göre de makineye daha az ya da daha çok kahve ekleyebilirsiniz. En iyisi standart ölçülere bir göz atalım.

Avrupa standartları nazarında 125 ml suya 7 gram kahve koyulması makul. Bu da 1 kahve fincanına 1 yemek kaşığı dolusu kahve anlamına gelir.

En temel olan yemek kaşığı yerine kahve kaşıklarından kullanmak olacaktır. Kahve kaşıkları da aşağı yukarı bir yemek kaşığı kadar kahve alır ama kaşığa az geldi, çok geldi gibi sorunlar olmaz ve kendiniz için doğru ölçüyü zamanla tutturabilirsiniz.

Sıra Suda

Makineniz hala kapalı iken. Su haznesini açarak içme suyunuzu koyun. Su haznesinde genellikle nekadar su koyduğunuzu görebilirsiniz. Bir önceki bölümdeki bilgiler ışığında iki kişi için 250 ml ile 400 ml arasında su koyabilirsiniz.

Suyu kaynatmayın ya da ısıtmayın. Makine bu işlemi kendisi yapacak. Makinenize her zaman içtiğiniz soğukluktaki suyu ekleyin.

Kağıt, Kahve ve Su Tamam, Şimdi?

Filtre kahve makinelerinin kendi cam karafları vardır. Bu karafı, tam kahve haznesinin altına denk gelen, elektrikli ısıtıcının üzerine düzgünce yerleştirin. Karafın kulbu size doğru olacak.

Hatırlatalım, Tüm bu işlemleri makine kapalıyken yaptık. Şimdi makinenizin başlatma düğmesine basabilirsiniz. Kahveniz ağır ağır demlenerek karafa damlamaya başlayacaktır. Makinenin haznesindeki su bitip karaf iyice dolduğunda kahveniz hazırdır yalnız hemen servis etmeden 1-2 dakika beklemeniz lezzetini artırır.

Karaf boşaldıktan sonra makinenizi kapatın. Kahve haznesini kahveyle dolu olan kağıdı atabilirsiniz. İkinci kez kahve yapmayınız zira hiçbir lezzet alamazsınız. Kahve haznenizi ve karafınızı da su altında temizleyebilirsiniz.