Cep Telefonu

Filtrele

Cep Telefonu

Cep Telefonu 21. Yüzyıl'ın gelişiyle beraber hayatımıza giren en önemli teknolojilerden biridir. Günden güne daha da gelişen bu kablosuz teknolojiyle beraber kapsama alanları daha da artan bu multimedya araçlarıyla günümüzde iletişim kolay ve hızlı bir hal almaktadır. Sesli görüşme ve kısa mesajların yanı sıra internet teknolojisiyle de bütünleşen cep telefonları artık "akıllı cep telefonu" olarak anılır olmuştur. Artık cep telefonları ile veri transferi, görüntülü görüşme, oyun oynama ve müzik çalma gibi bir çok işlem yapılabilmektedir.

Cep telefonu üreten firmalar arasında kullanıcılar fiyat/performans açısından artık bir çok seçeneğe sahip durumda. Cep telefonu fiyatları ürünün üretim malzemesine, özelliklerine ve tasarımına göre değişiklik gösteriyor. Kullanıcılar bu değişkenleri değerlendirdikten sonra kendine en uygun olduğunu düşündüğü cep telefonunu seçebiliyor.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle size en uygun olduğunu düşündüğünüz ve aşina olduğunuz işletim sistemli bir cep telefonunu belirlemekle başlayın. (iOs, Android, Windows Phone, Symbian, Linux gibi.) Her işletim sisteminin kendine göre öne çıkardığı avantajları ve kullanım kolaylıkları vardır. İşletim sisteminden sonra sizin için kullanım kolaylığını düşünmeniz gerekir. Ekran büyüklüğü, dokunmatik ya da tuşlu olması, ekran kalitesi ve çözünürlüğü, telefonun sağlamlığı gibi bir çok faktörü göz önünde bulundurun. Cep telefonu hafızası, RAM'i ve kamera kalitesi gibi değişkenleri de size en uygunu olacak şekilde değerlendirin.

Cep telefonu tercih ederken diğer kullanıcıların yaptıkları yorumları da göz önünde bulundurun. Genelde doğru yol gösterici olurlar ve hangi modeli tercih edeceğinize yardımcı olurlar. Cep telefonu forumları bunun için iyi bir kaynak oluşturabilir. Örneğin çok yüksek depolama alanlı bir cep telefonu isterseniz SD kart girişi olup olmadığını kontrol edin. Eğer yok ise telefonun depolama alanını yükseltemeyeceğiniz anlamına gelir. Ekran kalitesi açısından da IPS Led, Super Amoled gibi farklı ekran tiplerinden sizin için en uygunu olduğunu düşündüğünüz tipi araştırıp buna göre bir tercih yapabilirsiniz. Batarya süreleri de cep telefonu seçimlerinde kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Eğer cep telefonlarının diğer özelliklerini minimum seviyede kullanan belki de hiç kullanmayan biriyseniz internet vb. gibi özellikleri olmayan modelleri tercih ederek çok uzun bir batarya ömrüne sahip olabilirsiniz.

Cep Telefonu Temizliği

Cep Telefonlarının ömrünün uzun olması üretiminde kullanılan malzemenin kalitesine, üretim tekniğine göre değişse de önemli bir faktör de cep telefonunun nasıl kullanıldığı ve gerekli özenin gösterili gösterilmediğidir. Şimdilerde su geçirmeyen modelleri olsa da olabildiğince suyla temasından kaçınılmalıdır. Temizlik yapılırken iletken olmayan özel solüsyonlar kullanılmalı ve buna uygun bezlerle temizliği yapılmalıdır. Burada unutulmaması gereken nokta solüsyonun doğrudan telefona değil bezin üstüne sıkılması gerekliliğidir.


Türkiye Pazarındaki Cep Telefonu Markaları

Apple, Samsung, Nokia, Blackberry, HTC, Huawei, Lenovo, Sony, Casper, Asus, Vestel, General Mobile, LG, Microsoft Lumiave diğer üreticiler.